Rejestracja telefoniczna od pn. do pt. w godzinach od 13.00 do 18.00

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu i jakie są jego rodzaje

NTM jest konsekwencją nieprawidłowej praca mięśni dna miednicy mniejszej (mięśni kegla) odpowiedzialnych m.in. Za utrzymanie moczu w pęcherzu moczowym. Wraz z upływem lat ich siła słabnie. Przebyte ciąże, infekcje, niektóre leki lub mikrourazy, mogą osłabiać ich siłę, co manifestuje się mimowolnym popuszczaniem moczu. Ponieważ są one podatne na ćwiczenia, można zwiększyć ich masę i siłę skurczu. Problem najczęściej dotyczy:

Rodzaje nietrzymania moczu:

Objawy nietrzymania moczu i diagnostyka choroby

Problem cię dotykać, w momencie gdy zaczynasz go zauważać, a wówczas:

Nie czekaj, aż problem zacznie być nie do zniesienia, zdiagnozuj się i rozpocznij terapię

Diagnostyka ntm

Wymaga skontaktowania się z lekarzem rodzinnym, ginekologiem czy urologiem. W każdym przypadku musisz opowiedzieć mu o swoich spostrzeżeniach, a on pokieruje szczegółową diagnostyką. Ważne jest rozpoznanie typu ntm, ponieważ to determinuje dobór odpowiedniej metody leczenia. Pamiętaj, że nietrzymanie moczu może być objawem różnych schorzeń i nie ustąpi samoistnie, a objawy z czasem będą się nasilać.

Czy problem nietrzymania moczu (ntm) mnie dotyczy

Możesz w łatwy sposób sprawdzić czy popuszczanie moczu stanowi rzeczywiście problem. W tym celu wykonaj tzw. Test podpaskowy. Służy on ocenie nasilenia wypływu moczu. Może być wykonywany ambulatoryjnie, trwa od 20 - 120 minut. Może też być przeprowadzony w domu, wówczas trwa 24 - 48 godzin.

Ambulatoryjne test zaczyna się od opróżnienia pęcherza moczowego. Następnie zakłada się wcześniej zważoną podpaskę. Po wypiciu pół litra wody musisz wykonać pewne czynności, takie jak:

Następnie należy oddać mocz do naczynia, aby można było zmierzyć jego objętość, a podpaska zostaje zważona.

Badanie przeprowadzane w domu polega na noszeniu podpasek i wykonywaniu codziennych czynności, z tym że zużyte podpaski wkładane są do szczelnego pojemnika i po zakończeniu testu (czyli po upływie ustalonego czasu 24 - 48 h) są ważone.

Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Przeczytaj o terapii pelvic floor emg z biofeedback, która przyśpieszy powrót do zdrowia.

Trening pelvic floor z wykorzystaniem emg biofeedback

Trening pelvic floor z wykorzystaniem emg biofeedback oraz wewnętrznej wkładki (elektrody) z podłączeniem do komputera pozwala pacjentowi na kontrolę właściwego napinania lub rozluźniania mięśni dna miednicy.

Pierwsza konsultacja

Jak stosować elektrodę?

Elektroda stosowana jest do terapii mięśni dna miednicy z wykorzystaniem urządzeń do emg i biofeedbacku. Połączenie elektrody z urządzeniem emg pozwala na precyzyjną diagnostykę w kierunku oceny siły, wytrzymałości, napięcia spoczynkowego, rozluźnienia mięśni głębokich (mięśni dna miednicy) oraz powierzchownych (mięśni pośladkowych, brzucha lub przywodzicieli). Elektrodę tą można stosować w domu podczas wykonywania innych czynności. Możliwe jest wówczas ćwiczenie mięśni niezależnie od pozycji ciała (stojąca, siedząca, leżąca), co uruchamia różna ich aktywność. Dodatkowo elektroda może być wykorzystywana do stymulacji nerwów i mięśni.

Aplikacja elektrody:

Przechowanie elektrody

Zabieg zakładania elektrody i ćwiczeń jest całkowicie bezbolesny.

Wstępne badanie

Jest podstawą do opracowywania raportu, w oparciu o który terapeuta wyznacza cele terapii (indywidualnie dostosowane do wykazanego w badaniu problemu).

Silny i szybki skurcz z szybkim powrotem do właściwej relaksacji wskazuje na prawidłową koordynację mięśniową. Jest ona na tyle ważna, że w sytuacjach „nagłych” takich jak kichnięcie, przysiad, podbiegnięcie do autobusu czy też podnoszenie dziecka, twoje mięśnie nauczą się właściwie pracować i kontrolować pęcherz.

Dla oceny wytrzymałości twoich mięśni stosowany jest test podczas, którego przez 3-6 sekund starasz się utrzymać skurcz mięśnia bez spadku jego wartości napięcia. W treningu wytrzymałościowym obserwacja pracy twoich mięśni na ekranie komputera pozwala ci na uzyskanie oczekiwanych rezultatów.

Rozpoczęcie terapii

Pacjentka zapisuje się na pierwszą sesję ćwiczeń właściwej kontroli mięśni dna miednicy. Komputer jest narzędziem, które pomaga dostosować siłę skurczu do określonego przez terapeutę zadania. Skurcz mięśnia jest wizualizowany na ekranie monitora - dzięki temu widzisz pracę swoich mięśni, możesz je kontrolować i wpływać na sprawność ich działania.

Jak często należy ćwiczyć

Program terapii jest indywidualnie dobierany dla każdego pacjenta. W pierwszym etapie istotna jest systematyczna terapia, która uczy kontroli nad mięśniami. Już po 3, 4 miesiącach ćwiczeń widoczne są efekty. Przeciwwskazania do tej formy terapii są przejściowe - zapalenie pochwy, grzybica, miesiączka - po usunięciu przyczyny można swobodnie ćwiczyć dalej. Również ciąża nie jest przeciwwskazaniem jeśli ginekolog ich nie widzi, a ciąża nie jest zagrożona lub patologiczna.

Trening metodą pelvic floor z wykorzystaniem emg biofeedback możliwy jest również u mężczyzn, wymagana jest wówczas elektroda analna.

Różnica pomiędzy ćwiczeniami z wykorzystaniem emg, a ćwiczeniami mięśni kegla

Systematyczny trening

Podczas terapii możesz pracować nad :

Zajmujemy się profesjonalnie, aktywnym odbudowywaniem mięśni dna miednicy oraz ich unerwienia, które są przyczyną nietrzymania moczu.

Proponujemy ci program ćwiczeń opartych na nauce świadomego kurczenia i relaksacji mięśni dna miednicy skierowany dla osób pragnących wzmocnić swoje mięśnie lub poddać się profilaktyce nietrzymania moczu.

Ocena skuteczności terapii w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet następuje po 4 - 6 miesiącach. Program ten daje możliwość uruchomienia właściwej grupy mięśni, kontrolowania nasilenia i czasu trwania skurczu, rozluźnienia i obiektywnej obserwacji postępów terapii.

Jednostki chorobowe będące wskazaniem do terapii metodą pelvic floor z wykorzystaniem emg biofeedback

Terapię z zastosowaniem elektrody dopochwowej lub analnej można stosować w wielu schorzeniach i u osób w różnym wieku m.in. :

Podstawowe zalecenia w nietrzymaniu moczu

Rozpocznij rehabilitację, która nauczy cię wzmacniać mięśnie dna miednicy.

© Copyright 2021 Centrum Zdrowia Kobiety. Wszystkie prawa zastrzeżone

Made by Esencja Studio